Plonowanie odmian powtarzających owocowanie

b_300_0_16777215_0___images_phocagallery_X_faktory_2012_powtarzajace_owocowanie_sierpien.jpgOdmiany powtarzające owocowanie prawie cały czas wytwarzają pędy kwiatostanowe, a bardzo niewiele rozłogów. Długi okres owocowania powoduje, że niektóre z odmian zaliczanych do tej grupy, po zapewnieniu im optymalnych warunków wzrostu i owocowania, pozwalają uzyskać plony przekraczające 1,5 kg owoców wysokiej jakości z rośliny. Dzięki wysokiej plenności i długiemu okresowi zbioru, odmiany powtarzające owocowanie, według produkujących truskawki pod daszkami w Polsce, wydają się obecnie zdecydowanie lepsze w uprawie od tych o tradycyjnym terminie owocowania. Odmiany te bardzo pozytywnie oceniane są również na plantacji w Śmiglu, gdzie w ramach „Truskawkowego Factory” posadzono następujące odmiany z tej grupy: ‘Amandine’, ‘Evie II’, ‘Linosa’ i ‘Vima Rima’.

Pielęgnacja odmian powtarzających owocowanie

b_250_0_16777215_0___images_phocagallery_X_faktory_2012_odmiany_powtarzajace_tf_pielegnacja.jpgOdmiany potwrzające owocowanie odpowiednio pielęgnowane owocują nieprzerwanie nawet przez kilka miesięcy. W tym czasie oprócz precyzyjnego nawożenia oraz ochrony rośliny wymagają starannej pielęgnacji polegającej na usuwaniu chorych liści lub ich nadmiaru. U odmian powtarzających owocowanie, podczas zbioru owoców za pomocą nożyczek, można równocześnie wykonywać zabiegi fitosanitarne polegające na usuwaniu zarówno pędów po zerwaniu z nich owoców, jak i chorych liści. Taki zabieg w uprawie odmian powtarzających, ze względu na ich długi okres owocowania, jest bardzo ważny, gdyż pozwala utrzymać dobrą zdrowotność roślin na plantacji.

Nawadnianie i fertygacja

b_300_210_16777215_0___images_phocagallery_Mariusz_robocze_TF_zbiory_trwaja_img_3026.jpgSystem nawadniania i fertygacji na plantacji pokazowej w Śmiglu został dostarczony i wykonany przez firmę Poldrip. Oparty jest on na sterowniku Mixmaster SC 720 firmy Sercom.   W Śmiglu nawadnianiem i fertygacją steruje specjalnie do tego celu zainstalowany sterownik Mixmaster SC 720 z firmy Sercom. Sterownik umożliwia stałą kontrolę EC i pH podawanej pożywki. Można za jego pomocą kontrolować pracę do 20 zaworów nawodnieniowych, ujętych w 4 grupach zaworowych. Oprogramowanie jest proste, przyjazne dla użytkownika i łatwe w obsłudze, z możliwością rozbudowy o inne funkcje, np. związane z kontrolą klimatu (w uprawach w tunelach lub szklarni). 

Fertygacja jest prowadzona przez mieszalnik Mixmaster SC720

Fertygacja jest prowadzona przez mieszalnik Mixmaster SC720

Urządzenie wyposażone jest w pompę Grundfos o wydajności 12 m3/godz. Całą uprawę podzielono na 6 niezależnych sekcji. Sterowanie nawadnianiem jest możliwe dzięki zainstalowaniu elektrozaworów na wyjściu wody na każdą sekcję (wykorzystano elektrozawory firmy Bermad.

W Śmiglu do każdej maty wpięte zostały 4 kroplowniki. Zainstalowano kroplowniki firmy John Deere, o wydajności 2,2 l/godz., z kompensacją ciśnienia. Woda na plantację doprowadzana jest rurą o średnicy 50 mm, z której wyprowadzono 6 sekcji rurami o średnicy 32 mm. Przewody rozprowadzające pożywkę wzdłuż rzędów roślin mają średnicę 20 mm. Podwieszono je z boków każdej rynny. Dodatkowo zamontowano zawór przy wyjściu rury na każdy rząd roślin, co w razie potrzeby daje możliwość ręcznego regulowania ilości podawanej pożywki (przydało się w chwili wymiany roślin, gdy w niektórych sekcjach konieczne było zredukowanie ilości podawanej roślinom pożywki).

Dlaczego w rynnach ???

b_300_0_16777215_0___images_phocagallery_X_faktory_2012_uprawa_rynny.jpgW większości krajów, w których rozwinięta jest produkcja deserowych truskawek, przy ciągle rosnących kosztach produkcji szybko rozwijają się nowe technologie upraw. Do takich zalicza się uprawa truskawek pod różnego typu osłonami – począwszy od foliowych daszków, przez tunele foliowe, na szklarniach kończąc.

Prowadzona jest ona najczęściej na tzw. podniesionych stołach. Do ich budowy bardzo często wykorzystuje się specjalne, profilowane rynny. Jako pojemniki uprawowe użyte mogą być maty z substratem kokosowo-torfowym czy różnej wielkości doniczki (okrągłe, kwadratowe, podłużne). W takim systemie uprawy niezbędna jest fertygacja, a pewne oszczędności w ilości zużywanych nawozów można uzyskać stosując recyrkulację pożywki. Inną ważną zaletą uprawy truskawek na podniesionych stołach jest znaczne usprawnienie samego zbioru owoców, który pracownicy wykonują w pozycji wyprostowanej.

Daszki do uprawy truskawek

b_300_0_16777215_0___images_phocagallery_X_faktory_2012_montaz_daszkow.jpgSystem daszków zainstalowany w Śmiglu po skręceniu tworzy swego rodzaju szachownicę na plantacji zabezpieczonej tym rusztowaniem. Jak informuje Stanisław Bogdał, specjalista ds. nowych technologii uprawy truskawek, konstrukcja ta jest bardzo stabilna i łatwa w montażu.

Kontakt

Stanisław Bogdał

STANISŁAW BOGDAŁ

 

Ekspert ds. nowych

technologii uprawy truskawek

tel: 500 891 343

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

118074
Odwiedzin dzisiaj
Odwiedzin łącznie
83
118074

Twoje IP: 54.237.247.172